Dwie festiwalowe wystawy w galerii STRH na Krupówkach (zdjecia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W Galerii STRH przy ul. Krupówki 4a zostały otwarte dwie wystawy, które towarzyszą zbliżającemu się 46. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. Pierwsza to projekt etnograficzno-podróżniczy przygotowany z okazji Roku Kolberga przez portal Etnosystem.pl. Druga, nosząca tytuł „Festiwal okiem młodych”, to prezentacja twórczości młodzieży z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara zainspirowanej folklorem i zakopiańskim festiwalem.

- Ponieważ ten rok został ogłoszony Rokiem Kolberga, również przy naszym festiwalu chcieliśmy to uczcić i poprzez te kilka eksponatów oraz zdjęć przybliżyć jego postać oraz dokonania. To dzięki Kolbergowi folklor się rozwija. Dzisiaj możemy się nim cieszyć i nadal go pielęgnować, również w ramach organizowanego przez nas co roku wydarzenia – podkreślił Dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki, który otworzył wystawę.

Obecny na wernisażu burmistrz Janusz Majcher gratulował organizatorom ciekawej i wartościowej inicjatywy, a także podziękował za udostępnienie wnętrza galerii Maciejowi Rzankowskiemu oraz jego córce Paulinie.

- Szkoła istnieje od 140 lat i zawsze wpisywała się w tradycje tego regionu. Prezentujemy rzeźbę, malarstwo, także kilka prac z archiwum szkoły. Nowością są dywany zaprojektowane przez uczniów kierunku grafika komputerowa, a wykonane przez fabrykę dywanów w Kowarach – opowiadał o pierwszej części ekspozycji Janusz Jędrzejowski, nauczyciel z Zespołu Szkół Plastycznych.

Projekt „Śladami Kolberga” przedstawiły natomiast specjalistki z dziedziny etnologii i muzykologii z portalu Etnosystem.pl.
- Od początku naszym zamiarem było przedstawienie różnorodności i bogactwa folkloru w Polsce, tak jak robił to Kolberg, czyli także uwzględniając te regiony kraju, które nie są znane z turystycznych walorów. Kolberg nie wartościował bowiem tych regionów, każdemu poświęcał taką samą uwagę – wyjaśniała Katarzyna Paluch.

- Chciałyśmy także, żeby Kolberg wyszedł trochę do współczesnego świata. Zdjęcia utrzymane są w klimacie polaroidowo-instagramowym. Informacje o projekcie znaleźć można w internecie – dodała Jadwiga Marchwica.

Wystawy prezentowane będą do 30 sierpnia w godz. 10.00 - 18.00  (z wyjątkiem poniedziałków oraz 10 i 17 sierpnia).

Informację o wystawie „Śladami Kolberga” znaleźć można na stronie www.facebook.com/etnomenow oraz www.kolberg.etno.me

opr.s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama