Muszyńskie Magiczne Ogrody - Ogrody Miłości (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Muszyna już ma swoją turystyczną atrakcje w postaci ogrodów sensorycznych, w których chcący odpocząć i nacieszyć się zapachem oraz widokiem przepięknych roślin i krzewów, to mogą to zrobić.
Jednak muszyńskim władzom tego było mało i postanowiono poszerzyć turystyczną ofertę wypoczynku na łonie natury o jeszcze piękniejsze miejsce.Tym miejscem są niedawno otwarte Magiczne Ogrody – Ogrody Miłości, położone poniżej ogrodów sensorycznych na terenie Zapopradzia.
Ogrody przenoszą odwiedzających do czasów antycznej Grecji. Wchodząc do nowo-powstałych ogrodów ze stawami rekreacyjnymi można poczuć się niczym Perseusz wkraczający do ogrodu Meduzy pełnego ludzkich posągów.
Na powierzchni ponad 27 tys. m2 usytuowanych jest 10 figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Wśród nich interesującym postumentem jest rzeźba przedstawiająca jesień, która do złudzenia przypomina Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje.
Wzdłuż alejek spacerowych na cokołach stoją posągi Adonisa - ukochanego Afrodyty będącego bóstwem umierania i odradzania się przyrody, Hebe - żony Herkulesa i zarazem bogini młodości, Talii - córki Zeusa i zarówno muzy komedii, Antiope - kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody. Jest także posąg Kanefory niosącej na głowie kosz pełen kwiatów i owoców podczas procesji.
Ogrody są szczególnie piękne nocą, kiedy są podświetlone światłem podkreślającym urok tego miejsca.
Na terenie ogrodów umieszczono także opisy poszczególnych figur z ich opisem, co stwarza, że ogrody pełnią także rolę edukacyjną.
Projekt pt. "Budowa Parku Zdrojowego Zapopradzie w Uzdrowisku Muszyna" - etap III jest współfinansowany z funduszy Europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Muszyna dobrze inwestuje w turystykę, co przekłada się na coraz większą ilość odwiedzających to miasto nowosądeckie, słynące z historii Państwa Muszyńskiego, dobrych i pięknych czarownic a także wina o niezwykłym smaku pitym w przeszłości przez biskupów i starostów w Muszynie.
Jeśli więc ktoś pragnie rozkoszować się przyrodą, jej wonnościami a zarazem wypocząć, to Muszyna jest takim miejsce.
Do poszerzenia oferty wypoczynkowej ma przyczynić się także inicjatywa ks. proboszcza Pawła Stabacha z muszyńskiej parafii pw. św. Józefa, gdzie w najbliższych miesiącach mają być oddane do zwiedzania i wypoczynku Muszyńskie Ogrody Biblijne.
Fot. i tekst Henryk Janusz Olkiewicz
Więcej na temat
komentarze
reklama