Sąd unieważnił uchwałę Sejmiku o zakazie opalania węglem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił antysmogową uchwałę z listopada 2013 r. w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Województwo zapowiada skargę kasacyjną.

Przypomnijmy - w ub. roku Sejmik przyjął zakaz palenia węglem i drewnem na terenie gminy Kraków. Za zakazem opowiedziało 22 radnych, 11 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z przyjętą autopoprawką Zarządu Województwa Małopolskiego, utrzymany został zakaz stosowania paliw stałych. Z uchwały wyłączone zostały kominki. Szczegóły w artykule Radni za zakazem palenia węglem i drewnem w Krakowie.

Oto oświadczenie Zarządu Województwa Małopolskiego opublikowane po wyrku WSA:

"W związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, stwierdzającym nieważność uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego z dn. 25 listopada 2013 r. w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków, Zarząd Województwa Małopolskiego oświadcza, że w ciągu 30 dni od daty uzyskania pisemnego uzasadnienia wyroku, wniesie do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną.

Mając na uwadze poprawę jakości powietrza, a tym samym zdrowia mieszkańców regionu, Samorząd Województwa Małopolskiego nadal będzie wspierał działania w tym zakresie zarówno w Krakowie, jak i całej Małopolsce.

Wskazać należy, iż wątpliwości podniesione przez Sąd, w przekazanym dotąd jedynie ustnym uzasadnieniu wyroku, były już dostrzeżone i analizowane przez Zarząd WM na etapie merytorycznych prac nad w/w uchwałą. Przyjęte w dokumencie rozwiązania miały na celu maksymalne wyeliminowanie problematycznych zapisów mimo świadomości wciąż obowiązujących, nieprecyzyjnych podstaw ustawowych w przedmiotowym zakresie.

Jednocześnie, niezależnie od przyjęcia uchwały „antysmogowej”, Małopolska nadal zabiega o przyjęcie zmian prawnych na poziomie krajowym, które wprowadzą rozwiązania wspierające skuteczną poprawę jakości powietrza na obszarze całego województwa, a nawet kraju. Powyższe działania dotyczą nie tylko uszczegółowienia art. 96 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, ale także określenia parametrów jakościowych paliw stałych, dopuszczonych do sprzedaży i obrotu oraz standardów emisji dla nowych kotłów na paliwa stałe dopuszczonych do użytkowania. W świetle wyroku WSA, zmiana powyższych zapisów wydaje się niezbędna.

Co jest szczególnie cenne – przyjęte regulacje już przyniosły wymierne rezultaty. Zwiększyła się kilkukrotnie w stosunku do lat poprzednich liczba mieszkańców korzystających z prowadzonego przez Gminę Miejską Kraków systemu dofinansowania likwidacji palenisk węglowych. Rada Miasta Krakowa przyjęła również program osłonowy dla najuboższych, którzy w wyniku wprowadzanej zmiany poniosą wyższe koszty ogrzewania. Kraków stał się liderem i wzorem działań na rzecz poprawy jakości powietrza nie tylko w Polsce, ale również w naszym rejonie Europy. Ponadto przyjęty kierunek walki o czyste powietrze zyskał poparcie mieszkańców, o czym świadczył ich liczny udział w konsultacjach społecznych przed wprowadzeniem w/w regulacji.

Należy również jednoznacznie stwierdzić, że powyższa uchwała nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju; ilość węgla stosowanego w Krakowie do ogrzewania indywidualnego stanowi zaledwie około 2% węgla wykorzystywanego w Małopolsce i 0,1% zużywanego w całym kraju.

Zarząd Województwa Małopolskiego podtrzymuje wolę działania na rzecz podniesienia jakości powietrza, a tym samym zdrowia mieszkańców regionu i uznaje, iż powyższe argumenty nie powinny być pomijane przy ocenie przedmiotowej uchwały, w szczególności w kontekście ogólnikowych regulacji prawnych na poziomie samej ustawy. Władze województwa widzą nadal celowość podejmowania kierunkowych rozwiązań przewidzianych w uchwale, niezależnie od tego, jakie rozstrzygnięcia prawne w stosunku do niej ostatecznie zapadną.

Zarząd Województwa Małopolskiego

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama