Ósma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W piątek, 26 września zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców. Tej nocy otworzą się drzwi do fascynującego świata nauki. Wielu z nas czeka już na tę niepowtarzalną imprezę.
Nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje czekają na wszystkich miłośników nauki w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w Skawinie i Andrychowie.Zanim ruszymy w podróż po instytucjach naukowych, organizatorzy zabiorą Was w kosmiczną podróż, podczas której wszyscy zostaniemy astronautami. To będzie najmłodsza i najbardziej liczna misja, w czasie której wspólnie poznamy odległe galaktyki, odwiedzimy stację orbitalną, by przyjrzeć się pracy kosmonautów oraz podejmiemy się wspólnego dowodzenia statkiem kosmicznym. To wszystko w Kijów.Centrum podczas inauguracji wydarzenia.
Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, dostępna będzie relacja na żywo z wybranych miejsc poprzez stronę wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl oraz profil wydarzenia na Facebooku www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.
Wydarzenie odbędzie się w 45 lokalizacjach z ponad 30 instytucji partnerskich w całej Małopolsce. Program wydarzenia przygotowało ok. 2 200 osób, w tym ok. 700 naukowców, blisko 1500 studentów, jak również 120 kół naukowych.
Na uczestników czeka ponad 1 000 różnych atrakcji, a wśród nich około 350 warsztatów, około 290 pokazów i demonstracji, 150 wykładów, zwiedzanie blisko 60 laboratoriów niedostępnych na co dzień, około 50 wystaw, ok. 40 konkursów i quizów, a dla najmłodszych ok. 90 gier i zabaw z naukowcami, 5 widowisk i spektakli, liczne spotkania i dyskusje z naukowcami.
W programie Małopolskiej Nocy Naukowców 2014 między innymi:
Kosmiczna podróż w Kijów.Centrum – ponad 800 widzów stanowić będzie załogę statku kosmicznego i odbędzie podróż w Kosmos, pozna planety Układu Słonecznego i codzienne życie w Kosmosie. W trakcie programu w Kijów.Centrum także koncert Mateusza Ziółko z zespołem oraz pokaz filmu Grawitacja .
Autonomiczne roboty mobilne w Akademii Górniczo-Hutniczej – wykład i prezentacja aktualnych osiągnięć w dziedzinie programowania autonomicznych robotów mobilnych, a także inne atrakcje, w tym m.in. uczestnicy dowiedzą się więcej o Chemii piwa.
Projektowanie zabawek – warsztaty dla dzieci, podczas których, każdy z uczestników stanie się pomysłodawcą, konstruktorem i wykonawcą swojej wymarzonej zabawki. To i wiele więcej czeka w Akademii Sztuk Pięknych.
W Instytucie Fizyki Jądrowej dowiemy się więcej o wielkich eksperymentach badawczych prowadzonych na świecie czy też jak ugotować zupę z jąder atomowych. Zobaczymy także ciekłe kryształy i kolorowe magnesy metaloorganiczne.
Niezwykła moc różnorodnych atrakcji przygotowana została też przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się prawie wszystkiego o otaczającym nas świecie, weźmiemy świat pod lupę i zrozumiemy niepojęte, m.in.: Dlaczego żarówka świeci?, Czy można widzieć uszami?, Fizyka w kuchni, Strategie w grach, Co siedzi w kropli wody?, Czy komórki chodzą?, Jak wygląda Twoje DNA? Jak pracuje mózg? Co czuje roślina? Czy warto mieć PeHa?. A dla prawdziwych fascynatów nauki i wtajemniczonych spotkanie z muszką owocową oraz coś więcej o posiewie redukcyjnym i pozytonowej tomografii emisyjnej. W Auditorium Maximum odbędzie się także widowisko teatralne z pokazami chemicznymi „Chemia jest wszędzie…”.
Podróż przez skale czasu i przestrzeni w fascynujące dziedziny badawcze przyrody ożywionej i nieożywionej – eksperymenty, modelowanie i rekonstrukcje zjawisk przyrodniczych w Instytucie Nauk Geologicznych. Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła, czyli Ziemia – wirująca planeta.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice medycyny nuklearnej i wziąć udział warsztatach poświęconych EKG.
Politechnika Krakowska zaprezentuje prototypy bolidu wyścigowego i elektrycznego pojazdu miejskiego. Na uczestników czekają też liczne pokazy chemiczne m. in: fotoluminescencja kryształów soli, zamrażanie róż i owoców za pomocą ciekłego azotu.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym zmysły staną na straży oceny produktów. Uczestnicy dowiedzą się o nano i biotechnologii, czy to co kupujemy najbardziej nam smakuje oraz dlaczego „zamszowe” buty nie są z zamszu.
Rozwiązywanie kryminalnej zagadki w Instytucie Ekspertyz Sądowych – na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej.
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uczestnicy, zgodnie z hasłem programu, „Jest tylko jeden sposób nauki - poprzez działanie.” , będą działać! Wezmą udział w grach, warsztatach, pokazach z takich dziedzin jak chemii, matematyki, elektroniki, inżynierii, ekonomii, informatyki, fizjoterapii i z wiele innych.
Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza będzie bardzo bogaty w różnorodne warsztaty pokazy, wykłady jak Zdrowe serce – to zdrowe życie, Siłownia – nowe podejście do ćwiczeń, Nauka pływania, Pokaz sztuk i sportów walki, Pokaz masażu klasycznego. Także czekają na Was różne konkursy i gry.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na spacer po Wszechświecie i nocne podglądanie nieba.
W Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie można poznać kulturę, tradycję i obyczaje krajów niemieckojęzycznych, wybrać się w lata 80-te czy też zgłębić tajniki grafiki.
W Multicentrum w Skawinie uczestnicy dowiedzą się jak z ziemniaka zrobić prąd czy też zbudować coś z klocków K’nex, Lego i Bioloid.
To tylko niektóre punkty bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców.
Więcej atrakcji w szczegółowym programie na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl.
opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama