Elżbieta Bieńkowska gościem XX Kongresu Euroregion Tatry (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
NOWY TARG. Gościem Jubileuszowego Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion Tatry była m. in. była wicepremier Elżbieta Bieńkowska. - Wygląda na to, że będę się dziś z Małopolską i Euroregionami żegnać - mówiła wyraźnie wzruszona przyjęciem i owacjami. Uroczystość była też okazją do wręczenia złotego krzyża zasługi Antoniemu Nowakowi oraz statuetki Honorowego Ambasadora Nowego Targu dla ET.
Wśród uczestników XX Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion Tatry był Ivan Škorupa Konsul Generalny RS, senator Stanisław Hodorowicz, posłowie Andrzej Gut Mostowy oraz Edward Siarka, samorządowcy ze Słowacji, a także Honorowy Konsul Słowacji Wiesław Wojas, Osobowość ET Jan Kanty Pawluśkiewicz, członkowie honorowi związku - Wendelin Haber, Antoni Nowak, Czesław Borowicz i Jan Skupień.Nie zabrakło przedstawicieli innych związków transgranicznych - Euroregionów Beskidy, Karpackiego, Sprewa-Nysa-Bóbr.
Zanim jednak podsumowano 20 lat istnienia Euroregionu Tatry, owacyjnie przywitano świeżo nominowana zaledwie 5 dni temu na urząd komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbietę Bieńkowską.
- Dostojna pani premier, radujemy się z całego serca i czujemy dumę i gratulujemy. Choć nie ukrywam, że w głębi duszy pewien smutek się rysuje, bo wraz z Twoim odejściem do Europy smutno się robi. Nic już nie będzie takie samo, nawet Warszawa szarzyzną będzie trącić - mówił senator Hodorowicz. - Dzięki przyrodzonym talentom, osobistemu urokowi, którym emanujesz - podbijesz ten brukselski świat. Pamiętaj, że lud Podhala, spod Babiej Góry, Pienin, od Giewontu, zawsze będzie Cię tu mile witał - dodał i zakończył śpiewką:
"Orlice orlice wysoko furgajom
Niechże w tej Brukseli dobrze się nam majom"
- Wygląda na to, że będę się dziś z Małopolską i Euroregionami żegnać. W ciągu tych siedmiu lat byłam tu jako minister najczęściej. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że ja nigdy starych znajomości i przyjaciół nie tracę. Możecie na mnie liczyć. Myślcie o mnie dobrze, to na pewno mi się przyda. Wierzę, że dobre myśli wracają. Wszystkie rzeczy, które deklarowałam tu w Nowym Targu na pewno będą dotrzymane w najbliższych miesiącach i latach - mówiła wyraźnie wzruszona była dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, była już Minister Rozwoju Regionalnego.
Mówiąc o obietnicach składanych w Nowym Targu miała na myśli m. in. słowa o budowie nowego mostu w Białym Dunajcu.
- Obiecuję, że jako komisarz - na razie jestem desygnowana, ale jak już będę komisarzem - to Europejska Współpraca Terytorialna będzie takim kawałkiem budżetu, który będę wspierać - deklarowała.
Na wniosek starostwa nowotarskiego - Antoni Nowak otrzymał złoty krzyż zasługi za działalność na rzecz współpracy transgranicznej. - Sąsiadów się nie wybiera, sąsiadów się ma. I trzeba z nimi się integrować - mówił wieloletni dyrektor nowotarskiego biura Euroregionu Tatry. - To co zrobiliśmy to zasługa personelu Euroregionu. Gdy zaczynaliśmy były to dwie osoby, dziś jest ich trzynaście. To młode, wykształcone, pełne dynamizmu osoby. Mogę sobie iść na emeryturkę i patrzeć jak to się rozwija - dodał.
Honorowe odznaczenia Euroregionu otrzymali dziś Elżbieta Bieńkowska, Stanisław Hodorowicz, Antoni Karlak, Edward Tybor i Bogusław Waksmundzki.
Burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz wręczył przedstawicielom ET statuetkę św. Katarzyny. To wyróżnienie oznacza także tytuł Honorowego Ambasadora Nowego Targu. - W tym wypadku uzasadnienie nie jest konieczne - powiedział wręczając figurkę.
Dziś odbyła się polska część jubileuszowego spotkania. Na Słowacji członkowie ET spotkają się 24 września w Trstenie.
====
Publikujemy treść przemówienia przewodniczącego ET Bogusława Waksmundzkiego, wygłoszonego po multimedialnej prezentacji przygotowanej na 20-lecie Euroregionu:
Obejrzeliśmy właśnie w wielkim skrócie archiwalne materiały filmowe i zdjęcia prezentujące 20 lat działalności Euroregionu „Tatry”. Te wydobyte z archiwów obrazy przypomniały nam początki Euroregionu „Tatry”, najciekawsze wydarzenia, najważniejsze dokonania, osoby, które przyczyniły się do rozwoju Euroregionu. A teraz wracamy z tej trochę sentymentalnej podróży do dnia dzisiejszego, aby spojrzeć w przyszłość i ocenić, jakie perspektywy i wyzwania na nas czekają.
Góry są wartością i specyfiką Euroregionu „Tatry”, bo to nie tylko Tatry, ale też Niskie Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy, Słowacki Raj, Mała i Wielka Fatra… Nic dziwnego, że te walory przyrodnicze, a także niezwykłe bogactwo kulturowe i historyczne determinują główny kierunek współpracy pomiędzy Polakami i Słowakami na pograniczu, jakim jest turystyka. Dlatego w najbliższej perspektywie będziemy stawiać na turystykę – chcemy rozwijać infrastrukturę turystyczną, budować ścieżki rowerowe z naszym markowym projektem Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlakiem wokół Tatr, ale nie tylko.
Nie mniej ważna jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Obszar Euroregionu „Tatry” cechuje wyjątkowa różnorodność walorów kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Niepowtarzalne i unikalne są zabytki historii, architektury i sztuki, folklor i rzemiosło tradycyjne, zamki i warownie, zespoły miejskie, parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody. To wielki potencjał pogranicza polsko-słowackiego, który chcemy upowszechniać i promować w sposób zintegrowany i wspólny.
Jednak aby mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z tego bogactwa potrzebujemy także poprawić dostępność komunikacyjną pogranicza. Jest to bardzo ważny obszar działalności, zarówno w odniesieniu do dróg, jak również do transportu publicznego, którego brakuje na naszym pograniczu.
Ostatnim akcentem, którego nie można pominąć jest edukacja i współpraca w tej dziedzinie. Rozwój edukacji transgranicznej, podnoszenie kwalifikacji jest czynnikiem, który wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy pogranicza.
Pomyślność tych planowanych działań zależy od zaangażowanych we współpracę transgraniczną samorządów lokalnych i społeczności lokalnych. Stąd ważne zadanie, które stoi przed nami to doskonalenie struktur Euroregionu „Tatry”. Jestem przekonany, że powołane do życia EUWT TATRY – wspólny polsko-słowacki podmiot prawny nie tylko podniesie współpracę transgraniczna na wyższy poziom, ale przede wszystkim będzie narzędziem do skutecznej realizacji transgranicznych projektów w nowym Programie Współpracy Transgranicznej PL-SK 2014-2020 – zarówno projektów infrastrukturalnych realizowanych przez samorządy, jak również mikroprojektów integrujących mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego.
s/ zdj Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama