Nowy Targ: uroczystości upamiętniające 75. rocznicę napaści ZSRR na Polskę (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
NOWY TARG. Ponad 20 pocztów sztandarowych wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Spotkanie rozpoczęło się na Placu Kombatantów, gdzie oficjalnie odsłonięto zmienioną w treści "Tablicę Pamięci". - Pamiętajmy o historii by nie być skazanym na jej powtarzanie - mówił prowadzący spotkanie Marcin Kudasik.
- To szczególne miejsce dla mieszkańców Nowego Targu i mieszkańców Podhala. Tu znajdowało się więzienie. Jego rola zmieniła się po II wojnie światowej, bo zmienił się jego nadzorca: po hitlerowcach przyszło NKWD. To miejsce stało się miejscem kaźni. Tu byli mordowani, ci co walczyli o wolną Polskę. Byli więzieni, torturowani, wysyłani na roboty, do obozów zagłady - mówił Krzysztof Faber. - Dzisiaj oddajemy im pokłon i cześć.Starosta nowotarski posłużył się wspomnieniami Marii Giłki opublikowanymi w jednym z Almanachów Nowotarskich. - Zastanawialiśmy się dlaczego "cela Lenina" jest tak eksponowana, a milczeniem pomijano Polaków, którzy tu cierpieli za swoje patriotyczne działania. Trzeba przywrócić polską martyrologię tego miejsca - mówił.
I przywrócono. Dotychczasowy napis na ścianie "Ofiarom terroru hitlerowskiego" uzupełniono słowami "i stalinowskiego". Inicjatorem uzupełnienia napisu jest Michał Borzęcki. - Tu siedział mój ojciec i mój brat - wspominał radny powiatowy. - Za co? Mój ojciec wszedł na balkon Ratusza i wołał do ludzi, by nie brali udziału w referendum (chodziło o referendum ludowe z 30 czerwca 1946 r. - przyp. red.), że Mikołajczyk wróci, że zwyciężymy. I za to go zamknęli - wyjaśniał.
Po tej części uroczystości uczestnicy obchodów prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą przeszli do kościoła pw. Św. Katarzyny gdzie odprawiona została msza św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie.
Ostatnia część uroczystości odbyła się pod Krzyżem Katyńskim. W zorganizowanych przez starostwo obchodach wzięli udział lokalni samorządowcy oraz parlamentarzyści - Anna Paluch i Edward Siarka.
s/ fot. Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama