Kakaowóz w Krakowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Prawie każdy z nas kocha czekoladę. Mało kto jednak nie wie w jakich warunkach powstaje kakao jej główny składnik i kto płaci wysoką cenę aby dotarła do naszych sklepów.

Rolnicy uprawiający kakaowce z południowych krajów muszą zmagać się z coraz niższymi zarobkami ze sprzedaży swojego surowca. Wielu z nich musi utrzymywać się za mniej niż 1,25 dolara dziennie. Ta sytuacja rodzi takie problemy jak wykorzystywanie pracy dzieci przy uprawach kakao, niebezpieczne warunki pracy, brak dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. W Europie ruszyła już kampania, której celem jest zwiększenie sprawiedliwości w przemyśle kakaowym. Przebiega ona w szesnastu krajach europejskich. Jej celem jest zebranie stu tysięcy podpisów pod petycją wzywającą koncerny czekoladowe do wzięcia odpowiedzialności za poprawę życia i warunków pracy rolników i ich pracowników z krajów południa.

W ramach europejskiej kampanii na rzecz „sprawiedliwej” czekolady „Make Chocolate Fair” przez trzy miesiące krąży po Europie Choco Mobile. Polsce pojazd ten został nazwany Kakaowozem. Organizatorzy jego trasy Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz Koalicja Sprawiedliwego Handlu zapraszają w sobotę na Targ Pieruszkowy przy Placu Niepodległości (obok Korony, przy ul. Kalwaryjskiej) w Krakowie. Na smakoszy od 9-ej do 16-ej czekają czekoladowe atrakcje. Wśród nich:
- gorąca fontanna ze sprawiedliwą czekoladą do degustacji,- zabawy dla dzieci (malowanie twarzy, robienie tatuaży z czekolady, odbijanie stempelków, robienie znaczków-przypinaczków),- możliwość przebrania się i pomalowania do fotografii z „dymkami” zawierającymi hasła dot. etycznej czekolady- konkurs na przepis kulinarny wykorzystujący produkty lokalne oraz sprawiedliwą czekoladę/kakao- wielka nadmuchiwana makieta czekolady,- mini wystawa (banery, drzewko kakaowca),- gra edukacyjna. Oczywiście nie zabraknie naklejek, balonów, koszulek i toreb z hasłami, baniek mydlanych i kolorowej mgły ale przede wszystkim jednak zbierane będą podpisy pod petycją o wprowadzenie sprawiedliwych zasad na światowym rynku kakao.

AM
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama