W Zakopanem upamiętnino postać Heleny Dłuskiej (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

„Kochając Tatry, stała się nieomal miłości tej symbolem”. Te słowa znalazły się na tablicy autorstwa Stanisława Berbeki, poświęconej Helenie Dłuskiej, która odsłonięta została na Pęksowym Brzysku w Zakopanem.

Inicjatorką powstania tablicy była Ewa Wójcik-Wichrowska z Łodzi, dokumentalistka dziejów Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Fundusze na jej powstanie zapewniło Muzeum Tatrzańskie z ubiegłorocznej Kwesty Zaduszkowej.

Bronisław i Kazimierz Dłuscy byli założycielami słynnego Sanatorium Dłuskich (obecnie WDW) w Kościelisku. Ich córka, Helena, zapisała się w historii Zakopanego jako taterniczka - dokonała pierwszego letniego wejścia na Świstowy Róg (2112 m) w Tatrach Słowackich, wytyczyła również nowe szlaki na Rówienkową Turnię (2272 m) i Graniastą Turnię (2261 m).

13 października 1909 roku, podczas wspinaczki w górach uległa wypadkowi, który przekreślił jej dalszą karierę taternicką. Z górami pozostała jednak związana, w Kościelisku odwiedziła ją na przykład siostra matki, Maria Skłodowska - Curie.

rkw/zdj. Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama