Rusza projekt "aktywnego wypoczynku w Gorcach"
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W czwartek w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna nastąpi oficjalne przyznanie środków na realizację projektu "Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna". W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz COTG PTTK w Krakowie, Nadleśnictwa Krościenko n/Dunajcem, Gminy Nowy Targ, Czorsztyn, Krościenko, Łącko oraz Kamienica.
- W 2012 r. złożyliśmy wniosek do urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie projektu "Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna’’, którego łączna kwota inwestycji, to blisko 3,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego wynosi 2,2 mln, a pozostała kwota - 1,3 mln stanowi wkład własny gminy. Nasz wniosek trafił wówczas na listę rezerwową i uplasował się na szóstej pozycji pośród wielu innych projektów o dofinansowanie składanych w tamtym okresie przez różne samorządy do Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego - mówi Kazimierz Konopka, wójt Gminy Ochotnica Dolna.Jak się dowiedzieliśmy, dzięki staraniom obecnych władz Gminy w roku bieżącym ochotnicki samorząd otrzymał decyzję Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego o przyznaniu przez Urząd Gminy wnioskowanej kwoty dofinansowania.
Oficjalnie podpisanie dokumentów o przyznaniu środków czyli rozpoczęcia planowanej inwestycji nastąpi 6 listopada br. w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna. - Pozytywnym faktem w tym projekcie jest to, że zainteresowaliśmy tym projektem sąsiednie gminy i instytucje podpisując z nimi umowy partnerskie przy realizacji tegoż projektu. Umowy takie podpisały: Nadleśnictwo w Krościenku n/Dunajcem, gmina Krościenko n/Dunajcem, gmina Czorsztyn oraz Gorczański Park Narodowy. Ponadto chcę powiedzieć, że tak naprawdę prace nad ścieżkami rowerowymi określonymi w projekcie, którego realizacja ma się zakończyć w przyszłym roku - już została rozpoczęta z własnych środków finansowych - stwierdził w rozmowie z nami wójt Ochotnicy Dolnej.
W skład realizacji projektu wchodzą następujące etapy:
- projekt i budowa 4 szt. wież widokowych o wysokości ok. 20-30 m: Ochotnica Dolna – Gorc, Lubań, Ochotnica Górna – Magurki, Tylmanowa – Suchy Groń (Koziarz). Estetyką wieże mają się odwoływać do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Platforma widokowa wygodnie pomieści ok. 30 osób. Dodatkowym elementem, stanowiącym wyposażenie wież widokowych, będą kamery internetowe umieszczone na szczytach wież, z których obraz, będzie na bieżąco przekazywany na stron internetową gminy.
- budowa 4 szt. zadaszonych altan widokowych, z elementami opisowymi panoramy: Ochotnica Dolna – Twarogi, Ochotnica Górna Studzionki, Przełęcz Knurowska, Tylmanowa – Tokarnia. Wykonane zostaną zadaszone altany widokowe nawiązujące wyglądem do dawnych szałasów i kolib pasterskich.
- wyznaczenie 3 szt. miejsc wykorzystywanych do kąpieli wzdłuż potoku Ochotnica: Ochotnica Dolna – Kamieniec, koło Gminnego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej oraz Ochotnica Górna – os. Posadowskie; Planowane miejsca do kąpieli stanowić będą usystematyzowanie i poniekąd zalegalizowanie występującego zjawiska, związanego z kąpielami w nurcie potoku Ochotnica.
- wytyczenie, oznakowanie, wykonanie zabezpieczeń i poprawa nawierzchni szlaków turystycznych rowerowych. Docelowo powstanie ok. 140 km oznakowanych szlaków rowerowych. Szlaki będą zróżnicowane pod względem trudności, od bardzo łatwych przeznaczonych do turystyki rodzinnej, do trudnych przebiegających grzbietami gór dla zaawansowanych rowerzystów. W ramach projektu zostanie wykonana lub poprawiona nawierzchnia dróg o długości ok. 38 km. Trasy będą oznakowane również po istniejących drogach asfaltowych o dł. ok. 58 km i istniejących, nie wymagających poprawy dróg żwirowych, o dł. ok. 34 km.
- wytyczenie i oznakowanie szlaków turystycznych narciarskich – turowych; Szlaki narciarskie (turowe) zostaną oznakowane po utworzonych szlakach rowerowych.
- wykonanie odcinka pilotażowego Szlaku kultury wołoskiej o długości 19,1 km.
Zakres obejmuje wykonanie i umieszczenie tabliczek z oznaczeniem szlaku. Szlak będzie przebiegał głównie w okolicach Magurek. Poprowadzony zostanie z kilku następujących miejsc:
- z Ochotnicy Górnej – ujście potoku Jaszcze
- z os. Jaszcze wzdłuż istniejącej ścieżki przyrodniczej im. por. W Beimbringa.
- z os. Holina
- z os. Forendówki obok Kurnytowej Koliby;
- wykonanie ścieżki edukacyjnej na terenie rezerwatu „Kłodne nad Dunajcem”. Zakres projektu obejmuje wykonanie tablic opisowych pulpitowych wraz z umieszczeniem ich w wybranych miejscach rezerwatu.
- realizacja kolejnych etapów projektu będzie finansowana przez Małopolski Urząd Marszałkowski, sądzę więc, że przy dobrej organizacji inwestycji ze strony przyszłych władz samorządowych Ochotnicy Dolnej realizacja powinna zakończyć się zgodnie z wyznaczonym terminem, a środki wypłacane przez Urząd Marszałkowski i środki własne pozwolą na zachowanie płynności finansowej projektu – podkreśla Kazimierz Konopka.
Henryk Janusz Olkiewicz, fot. Archiwum UG Ochotnica Dolna
Więcej na temat
komentarze
reklama