Kraków: Otwarcie podziemi Ryku Głównego wydarzeniem dekady

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Za najważniejsze wydarzenie minionej dekady w Krakowie internauci uznali otwarcie muzeum w podziemiach Rynku Głównego. W sondzie przeprowadzonej na stronie internetowej magistratu wzięło udział ponad 6,5 tys. osób.

Na muzeum w podziemiach Rynku Głównego zagłosowało 30,85 proc. osób. Drugie miejsce zajęły koncerty z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” (22,53 proc. głosów), a trzecie - żałoba po śmierci Jana Pawła II. Za tym wydarzeniem głosowało 10,93 proc. internautów.

Na kolejnych miejscach znalazły się: pogrzeb pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu, przebudowa płyty Rynku Głównego i ulic w ścisłym centrum miasta, przebudowa stadionów piłkarskich w Krakowie, Festiwal Sacrum Profanum, budowa Pawilonu Wyspiańskiego, budowa Centrum Rozwoju Com-Com Zone i zagospodarowanie Plant krakowskich.

Podziemna ekspozycja, będąca parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury.

Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem. Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D; po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć go w trójwymiarze. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa.

s/

źródło: Onet.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama