Paralizatory trafią w ręce zakopiańskich policjantów

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem planuje w niedługim czasie zakup paralizatorów, z których zakopiańscy policjanci będą korzystać podczas codziennej pracy. Zdaniem policji, nowa broń poprawi bezpieczeństwo i skuteczność interwencji.

W Szkole Policji w Katowicach funkcjonariusze z całej Polski zdobywali uprawnienia instruktorskie w zakresie posługiwania się paralizatorami. Tatrzańskich policjantów reprezentował tam sierż.szt. Szymon Dziębowski, który teraz będzie szkolił i egzaminował miejscowych stróżów prawa.

Policjanci uczyli się obsługi paralizatora elektrycznego Taser. Paralizator ten wysyła impuls elektryczny w kierunku napastnika o napięciu około 50 000 volt, ale o bardzo niskim natężeniu. Energia elektryczna paraliżuje w tym czasie mięśnie szkieletowe, skutecznie uniemożliwiając agresorowi podjęcie jakichkolwiek działań przez krótki czas. Jest to czas pozwalający policjantom na zastosowanie innych środków przymusu (siła fizyczna, kajdanki, kaftan bezpieczeństwa) i podjęcie dalszych czynności służbowych. Urządzenie to nie czyni w organizmie żadnych szkód, nie uszkadza również rozruszników serca.

- W niedługim czasie planowany jest zakup paralizatorów Taser do codziennego wykorzystania przez policjantów naszej jednostki, co znacznie wpłynie na bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanych interwencji - informuje asp. sszt. Roman Wieczorek, rzecznik tatrzańskiej policji.

oprac. r/ źródło: KPP Zakopane
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama