Adwent u Jezuitów na Górce. Ignacjańskie spotkania ze sztuką

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W ostatnią niedzielę w kościele ojców Jezuitów na „Górce” pojawiła się trzecia rzeźba Antoniego Rząsy. Tym razem jest to „Anna Samotrzecia”. Na potrzeby liturgiczne okresu Adwentu pojawiające się do tej pory dzieła rzeźbiarza nazwano „Wiara”, „Nadzieja”, „Radość”.

Ostatnia prezentowana rzeźba pojawi się w ostatnią niedzielę Adwentu. Adwentowa liturgia słowa i rzeźby Antoniego Rząsy stanowią osnowę, na której utkane są codzienne refleksje, w których biorą udział uczestnicy mszy roratnich na „Górce”. Prezentowane prace można oglądać a krótkie refleksje na ich temat przeczytać - codziennie do 26 grudnia - w godzinach otwarcia kościoła na „Górce”.

Także w ostatnią niedzielę po mszach św. o godz. 10.00 i 12.00 wierni i odwiedzający kościół Jezuitów mogli wysłuchać historii o twórczości artystów, których prace zdobią wnętrze kościoła. Prezentację przygotowała i przedstawiła pani Helena Agata Pitoń - kierownik działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Uczestnicy prezentacji mogli zobaczyć detale dzieł, które na co dzień można widzieć z odległości nawy głównej. Jak się okazuje prace wielu wybitnych twórców związanych z Podhalem i jezuitami znajdują się w kościele na „Górce”.
Oba wydarzenia powstały w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką.

Pozdrawiamy i zapraszamy.

OO Jezuici z „Górki”, zdj. z Galeriarzasy.blogspot.com
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama