Łyżwiarstwo szybkie. Złotkowska i Szymański mistrzami kraju

Wszyscy najlepsi panczeniści, na czele z mistrzem olimpijskim na 1500 m Zbigniewem Bródką, przystąpili dzisiaj do walki o medale mistrzostw Polski w Warszawie W rywalizacji kobiet zabrakło kontuzjowanych - Natalii Czerwonki i Katarzyny Bachledy Curuś.

Zawody na Stegnach są jednocześnie eliminacjami do mistrzostw Europy w wieloboju, które w dniach 10-11 stycznia odbędą się w Czelabińsku.

- Trójka panów jest właściwie oczywista (Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki – przyp. aut.). A u pań bardziej chodzi o to, która jako trzecia zaprezentuje poziom na miarę wielobojowych mistrzostw Europy (obok Luizy Złotkowskiej i Katarzyny Woźniak – przyp. aut.) – tłumaczy prezes PZŁS, Kazimierz Kowalczyk.

- Nie jestem przekonany, czy ten występ jest mi potrzebny – przyznaje Bródka.

Krajowe zmagania rozpoczęły się pierwszymi biegami na 500 metrów (drugi bieg jutro). W rywalizacji kobiet najszybciej ten dystans pokonała Luiza Złotkowska (41.00), wyprzedzając Katarzynę Woźniak (42.01) i Aleksandrę Kapruziak (42.06). Na czwartym miejscu uplasowała się reprezentantka kraju Aleksandra Goss (43.08). Wśród mężczyzn nie było niespodzianki Artur Waś, który bije” Holendrów w Pucharze Świata, również w kraju dołożył swoim kolegom, uzyskując czas 36.01. Drugi najlepszy rezultat osiągnął Konrad Niedźwiedzki (36.83), a trzeci Artur Nogal (36.95). Jan Szymański po pierwszym starcie plasuje się na czwartej pozycji, ze sporą stratą, podobnie jak piąty Zbigniew Bródka.

Potem na tor Stegny wyszły kobiety, by rywalizować o medale na dystansie 1500 metrów. Tytuł mistrzowski wywalczyła Luiza Złotkowska, która pokonała ten dystans w czasie 2:07.89. Obok niej na drugim stopniu podium stanęła Katarzyna Woźniak (2:08.97), a dwa kolejne miejsce przypadły zakopiankom, które teraz reprezentują AZS AWF Katowice – Angelika Fudalej (2:13.56) i Urszula Włodarczyk (2:14.49).

Panowie ścigali się na dystansie 3 km. Złoty medal zdobył Jan Szymański (3:58.29), a miejsca na podium zajęli – zakopiańczyk Konrad Niedźwiedzki (4:01.02) oraz Zbigniew Bródka (4:06.58).