Mistrz olimpijski w cieniu

Mistrz olimpijski z Soczi - Zbigniew Bródka - nie błyszczał podczas mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim na warszawskim torze Stegny. Czempionat zdominowała para – Luiza Złotkowska i Jan Szymański. W ostatnim dniu tylko oni w konkurencjach indywidualnych stawali na najwyższym stopniu podium.

Złotkowska, do złotej kolekcji z dwóch poprzednich dni, dorzuciła dwa kolejne złota. Wygrała wyścig na dystansie 3 km w czasie 4:31.03. Obok niej na podium stanęła Katarzyna Woźniak (4:34.52) i Aleksandra Goss (4:38.45). Dwa kolejne miejsca zajęły dwie młodziutkie zakopiański – Angelika Fudalej i Urszula Włodarczyk.

Złotkowska wygrała również wielobój, bo najlepsza była we wszystkich biegach od najkrótszego po najdłuższego. Zgromadziła 169,487 punktów. Srebrny medal przypadł Katarzynie Woźniak, a brązowy Angelice Fudalej. Urszula Włodarczyk była piąta.

Urszula Włodarczyk, Magdalena Czyszczą i Angelika Fudalej tworzyły złotą ekipę AZS AWF w biegu drużynowym. Pokonały dystans w czasie 3:31.42 i wyprzedziły dwie ekipy z Tomaszowa Mazowieckiego.

Partner życiowy Złotkowskiej, Jan Szymański też nie zwolnił tempa. Rano wygrał bieg na 1km. Uzyskał czas 1:12.87, wyprzedzając Zbigniewa Bródka (1:14.05) i Artura Nogala (1:15.12). Po południu kolejny raz się ozłocił. Najszybszy był na dystansie 5 km. Wygrał go w czasie 6:53.19. O 0,223 sek. wolniejszy był Sebastian Druszkiewicz, a Konrad Niedźwiedzki stracił do triumfatora 0,670 sek. Szymański w wieloboju „uzbierał” 155,854 pkt., wyprzedzając Niedźwiedzkiego i Bródkę.

W biegu drużynowym mężczyzn AZS Zakopane – Dariusz Stanuch, Andrzej Gąsienica Laskowy i Daniel Tylka – sięgnął po wicemistrzostwo kraju. Zakopiańczycy byli wolniejsi o 3.67 sek. od zwycięzców Orła Elbląg (4:17.70). Na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Błyskawicy Domaniewice. A tuż za podium znalazła się ekipa SNPTT Zakopane, w składzie – Dawid Burzykowski, Kamil Wszołek i Szymon Palka.