Długa Polana działa!

Sobota, 2 stycznia 2016 22:29

Dziś od rana sezon zimowy rozpoczął najstarszy nowotarski wyciąg i jedno z najstarszych miejsc gdzie jeżdżono na nartach w Małopolsce - Długa Polana

Dzięki naturalnym warunkom na północnych stokach Długiej Polany zawsze długi utrzymywał się śnieg - między innymi to sprawiło że narciarze jeździli tu już ponad 90 lat temu. Kawał historii.

Długa Polana położona jest w Nowym Targu w dzielnicy Kowaniec - dokładnie przy drodze do zielonego szlaku na Turbacz. Swoją drogą kiedyś na Turbaczu - najwyższym szczycie Gorców też dział wyciąg narciarski ale niestety został rozebrany.

Dolna stacja - po pożarze kilka lat temu wygląda dość skromnie - niewielki pawilon gastronomiczny i pomieszczenia kryjące infrastrukturę wyciągu to wszystko. Kiedyś stała tu drewniana chałupa mieszcząca zaplecze, maszynownie i knajpkę.

Dziś rano przy 12 stopniach poniżej zera nadal trwało naśnieżanie - w tym roku do znanej wszystkim starek trasy dojdzie nowa - kiedyś użytkowana "na dziko" i wymagająca przejazdu przez las - teraz zyskała wyprofilowany i szeroki tor. Jako że prowadzi ona łukiem będzie miała aż 650 metrów.

Warunki były dziś świetne - bardzo twarda i równa powierzchnia śniegu pozwalała naprawdę zaszaleć. Zwłaszcza kiedy ostatnie narty odbywały się przy plus 10 stopniach i była to raczej walka z mokrym i miękkim śniegowym błotem.

Długa Polana w przeciwieństwie do innych dużych stacji poza karnetami czasowymi pozwala także na zakup poszczególnych przejazdów w dowolnej ilości. To fajne rozwiązanie szczególnie dla osób nie przekonanych co do swoich umiejętności i możliwości.
wo/
Więcej na temat
komentarze
reklama
Galeria zdjęć
reklama