Góra Krzyżowa zdobyta!

Poniedziałek, 1 stycznia 2018 16:00

Zaraz po świętach w zlokalizowanym w centrum Krynicy ośrodku narciarskim Henryk-Ski ruszyła druga, wybudowana w ubiegłym roku kolej krzesełkowa i tym samym osiagnieto grzbiet Góry Krzyżowej.

Czteroosobowe krzesło Dopplmayr gotowe było już na ubiegłą zimę - teraz, po roku zmagań formalnych zostało odebrane bez zastrzeżeń i dopuszczone do ruchu. Pozwoliło to otworzyć dla turystów Górę Krzyżową - liczące 812 m n.p.m wzniesienie będzie teraz dostępne zimą dla narciarzy ale i latem. Będzie to nowa, całoroczna atrakcja Krynicy.

Zimą nowy wyciąg, zbudowany jako kontynuacja powstałej w 2015 roku kolei pozwoli narciarzom korzystać z długiej i pięknie położonej nartostrady, która spod szczytu wiedzie wprost do zlokalizowanej w samym centrum miasta dolnej stacji. O ile dotychczasowa trasa wzdłuż istniejącego od kilku lat krzesła była dość łagodna, druga, wyżej położona część trasy jest bardziej stroma i może się podobać bardziej doświadczonym narciarzom.
Nartostrada krzyżuje się z ulicą Zamkową - trasa narciarska poprowadzona jest tu specjalnie zbudowanym wiaduktem i jest to rozwiązanie unikalne w naszym regionie.Warto też dodać, że około kilometra od górnej stacji nowej kolei ośrodka Henryk-Ski znajduje się górna stacja Areny Słotwiny. W innym kierunku, około 1,5 kilometra dystansu dzieli to miejsce od dolnej stacji kolei na Jaworzynę Krynicką. Pozwalając sobie na odrobinę fantazji można wyobrazić sobie w przyszłości dalsze zagospodarowywanie tego terenu, tym bardziej że Góra Krzyżowa ma swoje narciarskie tradycje sięgające lat 20-tych XX wieku. Tu bowiem z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego w 1924 roku powstała prowizoryczna skocznia narciarska a trzy lata później przystąpiono do budowy dużej, konkursowej skoczni.
W chwili powstania była to największa skocznia w Polsce i jedna z największych w Europie. Budowla powstała według projektu kpt. Romana Loteczki, natomiast konstrukcję drewnianą opracował inż. Jerzy Niechay. Wysokość wieży startowej wynosiła 32 metry i pozwalała oddawać skoki na odległość około 50 metrów!
(Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Na obiekcie dwukrotnie, w latach 1924 i 1925, odbywały się mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. W roku 1929 roku skocznia gościła Międzynarodowy Konkurs Skoków, a w 1939 – Akademickie Mistrzostwa Świata w skokach. Niestety skocznia została zniszczona przez Niemców podczas II Wojny Światowej.wo/ zdjęcia z lotu ptaka dzięki uprzejmości stacji Henryk-Ski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama