Poznaj Krynicę zimową porą

Wtorek, 16 stycznia 2018 09:31

Krynica to znane uzdrowisko ale i ciekawa propozycja dla osób szukających narciarskich przygód. Śmiało można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Zimową wizytówką uzdrowiska jest Jaworzyna Krynicka na której szczyt o wysokości 1077 metrów wiedzie kolej gondolowa. Góra oferuje około 14 kilometrów tras narciarskich w tym najdłuższą, licząca 2,5 kilometra oświetloną nartostradę w Polsce. Poza wspomnianą 6-osobową gondolą ośrodek oferuje dwie koleje krzesełkowe oraz kilka wyciągów talerzykowych. Dolna stacja położona jest w Czarnym Potoku, w odległości około 6 kilometrów od centrum Krynicy.


W samym natomiast centrum działa ośrodek narciarski Henryk-Ski, który w dodatku od tego sezonu oferuje drugą już kolej krzesełkową. Nowa inwestycja - kolej która wozić będzie turystów także latem, pozwoliła na zbudowanie nartostrady spod samego szczytu góry Krzyżowej, dzięki czemu liczy sobie ona teraz aż 1200 metrów!


Szczyt osiąga się z przesiadką - pierwsze "starą" koleją, potem kontynuując podróż nową już na samą Krzyżową. Nowo powstała część nartostrady jest nieco bardziej stroma, ale nadal pozostaje dostępna nawet dla początkujących narciarzy.
Przy dolnej stacji - w samym centrum Krynicy funkcjonuje mniejszy wyciąg dla dzieci oraz bardzo przyjemna karczma.


Oddalając się od centrum w kierunku Nowego Sącza dojeżdżamy do Słotwin gdzie działają obok siebie dwie stacje - Arena Słotwiny oraz Kompleks Narciarski Słotwiny. Mimo bezpośredniego sąsiedztwa stacje działają niezależnie i nie łączą ich niestety ani trasy, ani wspólny karnet. Obie stacje oferują koleje krzesełkowe i dobrze przygotowane trasy. W Arenie Słotwiny w ubiegłym sezonie wymieniono stare krzesło na nową, szybką 6-osobową kanapę Doppelmayr, działają tu też mniejsze wyciągi dla dzieci i orczyk na Słotwinkę. Kompleks Narciarski Słotwiny chwali się z kolei homologacją FIS swoich tras, co pozwala na organizacje międzynarodowych zawodów na najwyższym szczeblu.


Ofertę narciarską Krynicy uzupełniają trasy biegowe, które w tym sezonie z powodu braku śniegu nie są jeszcze dostępne ale gdy tylko to się zmieni zapełnią się narciarzami. Na uwagę zasługują szczególnie trasy w Dolinie Czarnego Potoku - w ośrodku U Leśników do dyspozycji będziemy mięli prawie 6 kilometrów tras w trzech wariantach trudności.

Atrakcje narciarskie to nie wszystko. Krynica oferuje szeroki wybór hoteli, pensjonatów i kwater, szereg restauracji i barów oraz rozrywki właściwe uzdrowisku. Zimą - w ramach cyklu Krynica Źródłem Kultury odbywają się też w Pijalni Głównej koncerty największych gwiazd polskiej muzyki. W ubiegłą sobotę, na inauguracje zagrał zespół Zakopower.

wo/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama