Okolice Krakowa z nowymi ścieżkami rowerowymi

Poniedziałek, 14 maja 2018 07:42

Wieliczka, Niepołomice, Skawina. Na terenie gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Krakowska powstanie ponad 100 km nowych dróg dla rowerów oraz ciągów pieszo-rowerowych.

To doskonała wiadomość dla miłośników rowerów z okolic stolicy Małopolski. Jak poinformowali przedstawiciele Metropolii Krakowskiej, dwadzieścia siedem projektów, dotyczących infrastruktury rowerowej, zyskało wsparcie w wysokości 111 milionów złotych. Dodatkowo wkład własny gmin wyniesie 40 milionów złotych. Dzięki projektom powstanie 108 km dróg rowerowych w Krakowie i gminach sąsiadujących. Realizacja większości projektów zakończy się do końca 2020 roku.

Podczas prezentacji projektu Piotr Krupa, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka zaprezentował zakres planowanych inwestycji. Obejmują one budowę między innymi 25 km nowych dróg dla rowerów.

- Będą one prowadzić między innymi do planowanych parkingów P+R przy stacjach kolejowych oraz pętlach autobusowych – wyjaśnił. - Po dotarciu na węzeł przesiadkowy mieszkańcy będą mogli bezpiecznie pozostawić rower i przesiąść się na komunikację zbiorową jak autobus lub pociąg. Powinno to zachęcić do rezygnacji z codziennych dojazdów samochodem i zmniejszeniu ruchu zarówno w Wieliczce jak i w Krakowie.

Z kolei Adam Twardowski, zastępca burmistrza Niepołomic opowiedział o czterech nowych parkingach P+R wraz z miejscami dla rowerzystów oraz 2,63 km dróg dla rowerów. Połączą one między innymi centrum Niepołomic z budowaną przez Województwo Małopolskie Wiślaną Trasą Rowerową. W przyszłości ma ona prowadzić wzdłuż Wisły do Krakowa.

- Niestety przez problemy zarządcy wałów, który nie ma środków na remont, nie ma obecnie możliwości dalszego poprowadzenia drogi rowerowej 0 dodał. - Oprócz dużych inwestycji, Niepołomice starają się także ułatwiać życie niezmotoryzowanym mieszkańcom, poprzez zawężanie dróg, co wymusza niższą prędkość na kierowcach oraz stosowanie na chodnikach kostki bezfazowej.

Natomiast Roman Gdula, oficer pieszo-rowerowy w Skawinie mówił o znaczeniu opracowanych przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska standardów wykonawczych przy budowie infrastruktury rowerowej. Wraz z planem mobilności dla Skawiny pozwoliły one opracować wiele rozwiązań, które są obecnie wdrażane na terenie całej Gminy. Do końca roku powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe, ułatwiające szybkie dotarcie na dworzec oraz w inne obszary miasta.

Szczegółowa lokalizacja planowanych oraz istniejących inwestycji rowerowych na terenie Metropolii Krakowskiej została wskazana na mapie dostępnej pod linkiem https://drive.google.com/open?id=1jF8oBTNo5JUI1s5GOsq6HbeHzWz9F5pV&usp=sharing

Opr. eł/fot. Łukasz Razowski

komentarze
reklama
reklama