Na dwóch kółkach dookoła Polski (dużo zdjęć)

Czwartek, 30 sierpnia 2018 11:43

Czas na podsumowanie zakończonej blisko dwa tygodnie temu X Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej Dookoła Polski, którego pomysłodawcami i głównymi organizatorami są Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach oraz Związek Podhalan.

X Pielgrzymka Rowerowa w liczbach przedstawia się imponująco. Uczestnicy pokonali dystans 2850 km w ciągu 19 dni jazdy na rowerze (z jednym dniem odpoczynku w Helu). Najdłuższym etapem na całej trasie była odległość między Hodyszewem a Świętą Lipką – 210 km. Z kolei najkrótsze odcinki pojawiły się na półmetku trasy i na koniec pielgrzymki, i były to etapy z Kostkowa do Helu (ok. 75 km) i z Makowa Podhalańskiego do Ludźmierza i Zakopanego (ok. 70 km). Najcięższym i najbardziej wymagającym etapem był przejazd z Głogowa do Kudowy-Zdrój (ok. 192 km).

Bardziej skrupulatni kolarze przy swoich rowerach mieli profesjonalne liczniki, rejestrujące parametry jazdy. Te dane obrazują i nakreślają trud całego przejazdu. Przewyższenia na całej trasie dookoła Polski wyniosły ok. 17000 m. Średnia prędkość wahała się w granicy 23 km/h a łączny czas spędzony w siodełku to nieco ponad 120 godzin. To ogromny wysiłek, jaki włożyła cała grupa kolarzy, aby przejechać wzdłuż granic całą Polskę.

Wśród ponad 80 osób większość stanowili mężczyźni. Niemniej jednak reprezentacja kobiet również była mocna – wyzwanie przejazdu na rowerze z Zakopanego na Hel podjęło 17 kobiet a całą trasę dookoła Polski pokonało 8. Najstarszymi uczestnikami X Pielgbrzymki Rowerowej Dookoła Polski byli Panowie: Andrzej Anterszlak i Mieczysław Kupczyk. Obaj ukończyli już 72 lata i obaj pokonali trasę dookoła Polski. Najmłodszym uczestnikiem był Bartosz Biedroń mający 13 lat. Pokonał on trasę z Zakopanego na Hel wspólnie ze swoją mamą.

Rok 2018 był niewątpliwie bardzo intensywny dla kolarzy z Podhala i różnych obszarów Polski. Wysiłku i dobrego przygotowania wymagała nie tylko jubileuszowa, X Pielgrzymka Rowerowa Dookoła Polski. Samodyscypliny i ducha rywalizacji wymagały również rozgrywane w odstępach czasu imprezy z cyklu Podhale Tour, których głównym organizatorem jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach.

Wrzesień to czas, w którym kolarze żegnają się powoli z sezonem rowerowym. Właśnie w tym miesiącu jest okazja, aby podziękować za mijający sezon – można to zrobić uczestnicząc w Gwiaździstej Pielgrzymce Rowerowej do Ludźmierza zaplanowanej na 30 września, oraz w wyprawie rowerowej na Okręglice 7 października, gdzie przed w drewnianą kaplicą pod wezwaniem Matki Bożej Opiekunki Turystów cykliści oficjalnie zakończą sezon. Odbywają się wtedy ostatnie spotkania w szerszym gronie, toczą rozmowy i przemyślenia na temat mijającego sezonu i rodzą pierwsze plany na następny rok „w siodełku”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich rowerzystów do wzięcia udziału w imprezach rowerowych organizowanych przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach, pod patronatem i przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.


Janusz Blańda
zdjęcia z arch. organizatora
Więcej na temat
komentarze
reklama
Galeria zdjęć
reklama