O tych 4 zasadach pamiętaj wychodząc w góry

Piątek, 16 listopada 2018 20:29

Planujesz zimowe wyprawy w góry? Kursylawinowe.pl i PZU podpowiadają jak się przygotować i o czym pamiętać na szlaku.

ZAPLANUJ WYCIECZKĘ

Przede wszystkim odpowiednio wcześniej wybierz cel swojego wyjścia w góry. Oczywiste? Nie chodzi jednak jedynie o to, by wiedzieć jaki szczyt czy przełęcz chce się zdobyć. Usiądź z mapą, przewodnikiem oraz komputerem, sprawdź jakie trudności możesz napotkać po drodze i ile czasu zajmuje pokonanie trasy. Ustal też godzinę, o której musisz zawrócić, by bezpiecznie zejść z gór przed zmierzchem i przygotuj plan alternatywny.

Już kilka dni przed wyjściem sprawdzaj prognozę pogody i staraj się gromadzić informacje na temat zagrożenia lawinowego i warunków panujących na szlakach np. odwiedzając codziennie stronę www.topr.pl. Zastanów się czy warunki, a także umiejętności twoje i partnerów pozwalają na bezpieczne pokonanie zaplanowanej trasy.

ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ ODZIEŻ I SPRZĘT

Dobierz warstwy odzieży do panujących i prognozowanych warunków. Ubranie powinno zapewnić ochronę przed wilgocią i wiatrem, zatrzymywać ciepło wytwarzane przez organizm, a także odprowadzać wilgoć powstającą w czasie wysiłku fizycznego. Do plecaka spakuj też kurtkę lub bluzę zapewniającą dodatkową ochronę na wypadek ochłodzenia, zapasowe rękawice i czapkę. Twój organizm jest jedynym źródłem ciepła w czasie wędrówki, dlatego należy zapobiegać jego wychłodzeniu i dostarczać odpowiedniego paliwa. W plecaku nie może więc zabraknąć prowiantu i termosu z dobrze posłodzonym napojem.

Wodoodporne i stworzone z myślą o wędrówkach po górskich szlakach obuwie, to nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa. Podobnie jak raki i czekan, które obok detektora lawinowego, sondy i łopatki są elementarną częścią wyposażenia, jeżeli wybierasz się zimą na szlaki powyżej tatrzańskich schronisk.

MIEJ RESPEKT DO GÓR

Nie przeceniaj swoich umiejętności i zawsze zakładaj, że warunki i trasa są trudniejsze niż to, co wiesz z różnych źródeł. Wyjdź w góry jak najwcześniej, by mieć więcej czasu na osiągnięcie celu i powrót.
Zawsze staraj się wiedzieć, gdzie jesteś i zabieraj ze sobą mapę, kompas, a także nawigację GPS, które pomogą ci zorientować się w terenie.
Nie chodź w góry w pojedynkę, gdyż w sytuacji awaryjnej, to partnerzy mogą być jedynymi osobami, które udzielą ci pomocy lub wezwą ratowników.

PRZYGOTUJ SIĘ NA PROBLEMY

Upewnij się, że bateria twojego telefonu jest w pełni naładowana, masz zapisany numer alarmowy TOPR (985 lub 601 100 300) albo zainstalowaną aplikację RATUNEK.
Zabierz ze sobą apteczkę, folię NRC i naładowaną latarkę.
Kiedy wybierasz się w góry poza granicami Polski, a nawet wtedy, gdy poruszasz się przy granicy, zadbaj o ubezpieczenie, które obejmuje koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.

Zima w górach to z pewnością ten trudniejszy sezon. Wyruszając na szlaki trzeba się naprawdę dobrze przygotować. Chodzi zarówno o odpowiedni sprzęt, obuwie i odzież, jaki i o wiedzę i umiejętności, które pozwolą zaplanować wyprawę w góry, ocenić ryzyko oraz podejmować właściwe decyzje w zależności od warunków, trudności terenu czy własnych możliwości. Te zaś zdobyć możesz np. w czasie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR. Więcej na ich temat dowiesz się na stronie: www.kursylawinowe.pl


Odwiedź też:
www.facebook.com/lawiny
www.youtube.com/kursylawinowepl
www.instagram.com/kursylawinowe.pl

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:
www.topr.pl
www.gopr.pl
www.hzs.sk


mat. prasowe kursylawinowe.pl, zdjęcie Tomasz Gola
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama