X Bieg Podhalański w Nowym Targu (galeria)

800 zawodników stanęła na starcie jubileuszowego, dziesiątego Biegu Podhalańskiego, który w sobotę został rozegrany na lotnisku w Nowym Targu. Na koronnym dystansie 30 km triumfowali Peter Mlynar ze Słowacji i Kornelia Kubińska ze Skawy.

Bieg otwarł burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, a błogosławieństwa udzielił startującym ks. Władysław Zązel. Oprawę regionalną przygotował zespół Mali Śwarni.

Pogoda w Nowym Targu sprzyjała rywalizacji. Poranek był co prawda pochmurny, ale potem wyszło słońce.

Zawodnicy wystartowali na trzech dystansach - 30, 15 i 6 kilometrów. Bieg, rozgrywany w ramach Mistrzostw Polski Amatorów, ściągnął do Nowego Targu biegaczy z Podhala, różnych regionów Polski i ze Słowacji. Dyrektorem biegu była Jadwiga Guzik, delegatem technicznym Polskiego Związku Narciarskiego Barbara Sobańska, asystentem delegata i sędzią głównym Stanisław Marek, a kierownikiem trasy Zygmunt Ostapiuk.

Na koronnym dystansie 30 km wśród mężczyzn triumfował Peter Mlynar ze Słowacji, nieznacznie wyprzedzając Kacpra Antolca z Obidowej, trzeci był natomiast Jakub Twardowski z Nowego Targu. Wśród kobiet wygrała Kornelia Kubińska ze Skawy przed Joanną Kurzawińską z Kościeliska i Ireną Dąbrowską z Nowego Targu.

Na 15 km najlepszy był Jacek Staroń z Krosna, drugie miejsce zajął Jan Holiga ze Słowacji, a trzecie Piotr Garbowski z Klimkówki. W rywalizacji kobiet triumfowała Catherine Spierenburg z Kościeliska przed Iwoną Piekarz z Myślenic i Jagienką Czubernat z Nowego Targu

Bieg na 6 km wygrał Andrzej Mojeścik z Istebnej, drugie miejsce zajął Wojciech Wojtyła z Pogórza, a trzecie Bartosz Krzymiński z Nowego Targu. Marcelina Wojtyła z Pogórza, Julia Demkowska ze Skomielnej Białej i Agnieszka Tylka z Czarnego Dunajca to z kolei najlepsze panie na tym dystansie.