The North Face Polish Freeskiing Open 2013: Anna Szymanowska Mistrzynią Polski we Freeskiingu PZN. Mistrzem kraju kolejny raz - Szczepan-Karpiel Bułecka (zdjęcia)

ZAKOPANE. 10. edycja The North Face Polish Freeskiing Open za nami. Alessandro Jossen ze Szwajcarii Alessandro Jossen zwyciężył w konkurencji Big Air, a Szczepan Karpiel - Bułecka po raz 5. z rzędu zdobył tytuł Mistrza Polski we Freeskiingu. Mistrzynią została Anna Szymanowska.

W dwudniowych zmaganiach wzięło udział kilkudziesięciu zawodników z Czech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Litwy i Estonii.

Poziom rywalizacji był naprawdę wysoki - zarówno w półfinałach, jak i finałach konkurencji Big Air licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać jedne z trudniejszych technicznie ewolucji.

Pierwszy etap sobotniej rywalizacji, podobnie jak kwalifikacje, wygrał Norweg PC Fosse. W kategorii juniorów najlepszy był Matti Till, który awansował także na 2. miejscu w klasyfikacji ogólnej. Z najwyższym wynikiem wśród kobiet do finału przeszła 11 - letnia Kelly Sildaru. W finale znalazło się także czterech Polaków: Jan Krzysztof, Paweł Palichleb, Szczepan Karpiel - Bułecka i Bartek Sibiga.

Zaraz po kwalifikacjach na skoczniach zawodnicy przenieśli się na ustawione obok przeszkody, gdzie rozegrany został finał konkurencji rails. Najlepiej spisał się Szwajcar Alex Chabod, drugi był Richard Skala z Czech, a trzeci Juha Mourujärvi z Finlandii. Wśród kobiet triumfowała młoda Estonka Kelly Sildaru, druga była Słowaczka Natalia Slepecka, a trzecia Polka Anna Szymanowska.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas najbardziej widowiskową część imprezy, czyli finał rywalizacji na skoczni. Nie zabrakło pięknych, stylowych skoków, a także nieoczekiwanych upadków, które miały wpływ na ostateczne wyniki. Kilka minut po godzinie 15 ostatni z finalistów wykonał jeden ze swoich trzech skoków, z których liczone były dwa lepsze.

Publiczność i zawodnicy zgromadzili się u stóp skoczni w oczekiwaniu na wyniki. Po wręczeniu nagród za konkurencję rails i rozegrane w piątkowy wieczór Night Session (najlepsze ewolucje pokazali Robin Holub z Czech i Anna Szymanowska) przyszedł czas na ogłoszenie zwyciężczyni konkurencji big air. Bezsprzecznie na najwyższe miejsce na podium zasłużyła Natalia Slepecka, która jako jedyna tego dnia latała na dużej, 17 - metrowej skoczni. Druga była Kelly Sildaru, a trzecia Anna Szymanowska, która sięgnęła także po tytuł pierwszej w historii Mistrzyni Polski we Freeskiingu PZN.

Wśród mężczyzn triumfował Alessandro Jossen ze Szwajcarii. Drugi był Jonas Hjohlman ze Szwecji, a trzeci PC Fosse z Norwegii, który do finału wydawał się być pewnym kandydatem na najwyższe miejsce podium. Warto dodać, że najlepszy wśród juniorów, Szwajcar Matti Till, zajął także 4. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Na koniec ogłoszone zostały wyniki tegorocznych Mistrzostw Polski we Freeskiingu PZN. Po raz 5. z rzędu po tytuł sięgnął Szczepan Karpiel - Bułecka. Wicemistrzem Polski został Bartek Sibiga, a na trzecim miejscu rywalizację zakończył Jan Krzysztof. To właśnie Krzysztofa organizatorzy wyróżnili także nagrodą specjalną - dla zawodnika, który w wyjątkowy sposób zapisał się w 10 - letniej historii zawodów.

Tegoroczna edycja The North Face Polish Freeskiing Open wciąż trwa! Miasto Zakopane zaprasza wszystkich na darmowy pokaz filmu „Superheroes of Stoke”, który odbędzie się w kinie Sokół o godzinie 19.30. O 22.00 w Dworcu Tatrzańskim rozpocznie się afterparty, który swoim występem uświetni Abradab Soundsystem.