"Od snopka do talerza", czyli kulinarna strona festiwalu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich nie może zabraknąć regionalnej kuchni. Dni Narodowe, podczas których można spróbować smakołyków przygotowywanych przez goszczące pod Tatrami zespoły, zawsze cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. W tym roku będzie można posmakować frykasów do 20 sierpnia.

Tegoroczna edycja poświęcona została obrzędom i tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni - w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu.

Chociaż składniki góralskiej kuchni często są bardzo proste, co wymuszają warunki klimatyczne, to jednak mieszkańcy górskich regionów potrafią wyczarować z nich wyjątkowe przysmaki. Mogą się także pochwalić unikatowymi i często chronionymi tradycyjnymi produktami, jakimi pod Tatrami są osypki.


Zarówno zespoły biorąc udział w Festiwalu, jak również najlepsi szefowie kuchni z Podhala udowodnią, że regionalna kuchnia może byś smaczna, zdrowa i przede wszystkim inspirująca. Tradycyjne przepisy można wykorzystać w nowoczesny sposób, dając im nowe życie i wynosząc na wyżyny sztuki kulinarnej, korzystając z bogactwa technik, smaków, kształtów, kolorów i konsystencji…. Tak by zachwycić nie tylko nasze podniebienie, ale wszystkie zmysły.

Podczas konferencji naukowej prelegenci prezentować będą zagadnienia dotyczące obrzędów, zwyczajów i pieśni związanych z pożywieniem w kontekście codzienności i święta. Gościem konferencji i Festiwalu będzie Bartek Kieżun – dziennikarz kulinarny i autor nagrodzony World Gourmand Cookbook Awards i Nagrodą Magellana. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Autor książek Italia do zjedzenia, Portugalia do zjedzenia i Stambuł do zjedzenia.

W wiosce festiwalowej odbywają się pokazy kulinarne. W sobotę 14 sierpnia od godz. 17.0 w ramach inscenizacji wesela góralskiego – prezentacje kulinarne z wykorzystaniem tradycyjnych produktów. Będą tradycyjne lody robione w 100% z mleka owczego, które jest doskonałą alternatywną dla mleka krowiego – LÓDGÓR; o godz. 19:00 - przepisy Szefa Kuchni Sylwestra Lisa – wielokrotnie nagradzanego w konkursach branżowych i wyróżnianego w przewodniku kulinarnym Gault&Millau, spotkanie z Bartkiem Kieżunem, promocja książek kulinarnych.


Od poniedziałku 16 sierpnia do środy 18 sierpnia codziennie o godz. 13:00 – spotkania kulinarne prezentujące tradycyjne podhalańskie produkty: oscypki, sery, kiszoną kapustę oraz ich wykorzystanie w kuchni.

W czwartek 19 sierpnia Dzień Górali Polskich – prezentacja oddziałów Związku Podhalan, z kulinarnymi akcentami, które pozwolą odkryć bogactwo smaków góralskiej kuchni gospodyń z różnych regionów Polski. Wydana zostanie Księga Kulinarna Górali Świata, która będzie z pewnością wspaniałą zachętą do kulinarnej przygody – poznawania, przygotowywania i smakowania różnorodnych, często nawet egzotycznych potraw.

MFFZG, s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama