Orszaki Trzech Króli w Małopolsce

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Święto Trzech Króli to uroczystość, którą świętuje się nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach na świecie. W wierze chrześcijańskiej 6 stycznia nazywany jest Objawieniem Pańskim, a jego obchody są jednym z najbardziej kolorowych ze wszystkich świąt kościelnych.

Barwne korowody pojawiające się na ulicach miast i wsi to przepiękna tradycja, którą koniecznie trzeba zobaczyć i przeżyć. Uliczne jasełka od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a z roku na rok nie tylko przybywa chętnych do ich oglądania, ale również do uczestniczenia i przygotowywania strojów oraz dekoracji.

W tym roku, pod hasłem "W jasełkach leży!”, przeszło 800 miast w Polsce będzie organizowało królewskie orszaki, Będzie można je oczywiście zobaczyć także w Małopolsce.

Orszaki Trzech Króli w Małopolsce to przepiękny miks wielowiekowej tradycji, unikatowego folkloru i fascynującej historii. Na Podhalu trzem królom zawsze towarzyszą lokalni kolędnicy, góralska muzyka, a przede wszystkim górale w regionalnych strojach. Dźwięki skrzypiec oraz basów, a także gardłowy śpiew i misterność zdobień na tradycyjnych ubiorach to coś, czego nie możecie pominąć. Na wspólne świętowanie zapraszają w tym roku mieszkańcy Zakopanego, Nowego Targu, Poronina oraz Kościeliska. W Rabce-Zdroju, do ludowego zespołu dołączy także strażacka orkiestra dęta – to będzie naprawdę przepiękne wydarzenie, nie tylko muzyczne!

Niezwykłe pochody czekają na Was również w Tarnowie, gdzie trzej królowie pokonywać będą tras konno, a także Nowym Sączu, Proszowicach, Bochni, Myślenicach oraz Grybowie. We wszystkich tych miejscowościach mieszkańcy już przygotowują stroje z epoki, dekoracje oraz występy sceniczne. 

W stolicy Małopolski Orszak Trzech Króli organizowany jest już po raz czternasty. Orszak podzielony jest na trzy sekcje: orszak niebieski - afrykański, orszak zielony - azjatycki i orszak czerwony - europejski. Wszystkie trzy wędrują przez najpiękniejsze zakątki Krakowa, aby spotkać się razem na Rynku Głównym i wspólnie kolędować.

 

źródło: www.visitmalopolska.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama